BASKETBAL CHLAPCI


Den otevřených dveří na Sportovním gymnáziu Pardubice 22.10. a 19.11.2020 od 15:00


Sekce chlapeckého basketbalu byla na Sportovním gymnáziu ustavena v roce 1990 a dosahuje trvale vynikajících výsledků jak z pohledu výsledků dorosteneckých týmů spolupracujícího klubu BK PARDUBICE v soutěžích ČBF, tak i z pohledu výchovy hráčů pro českou reprezentaci a extraligové týmy dospělých.

Nejzářivější úspěchy dorosteneckých týmů BK PARDUBICE tvořených z velké části žáky SPORTOVNÍHO GYMNÁZIA v průběhu jeho existence:

Mistrovské tituly kadetů + budoucí reprezentanti a hráči NBL

1991 – Marián PŘIBYL, Jiří FORMÁNEK

2001 – Lukáš KOTAS, Lukáš TYLCHRT

2003 – Jiří JELÍNEK

2004 – Jiří JELÍNEK

2005 – Jan ŠPAČEK, Luboš MORAVEC, Pavel HARČÁR

2006 – Jan ŠPAČEK, Luboš MORAVEC, Pavel HARČÁR, Tomáš VOŠLAJER, Michal FROHDE

2009 – Petr ANDRES

2010 – Petr HEŘMAN, Martin PETERKA, Jiří ŠOULA

2011 – Martin PETERKA, Jiří ŠOULA, Viktor PŮLPÁN, Tomáš ŠOUKAL

2012 – Martin PETERKA, Jiří ŠOULA, Viktor PŮLPÁN, Tomáš ŠOUKAL, Lukáš ROVENSKÝ

2013 – Viktor PŮLPÁN, Martin ROUB, Josef POTOČEK, Tomáš ŠOUKAL, Lukáš ROVENSKÝ

2014 – Martin ROUB


Mistrovské tituly juniorů

 v těchto letech vybojovali naši hráči double – vítězství v obou nejprestižnějších mládežnických kategoriích

2003 – Lukáš TYLCHRT, Lukáš KOTAS, Jiří JELÍNEK

2006 - Jiří JELÍNEK, Jan ŠPAČEK, Luboš MORAVEC, Pavel HARČÁR, Tomáš VOŠLAJER,

2014 - Martin PETERKA, Jiří ŠOULA, Viktor PŮLPÁN, Josef POTOČEK


Další význačné úspěchy basketbalové sekce

1999 – ČR reprezentovali na Mistrovství Evropy ve Francii 3 absolventi Sportovního gymnázia –

               Petr WELSCH (*1976), Jiří WELSCH (*1980), Marián PŘIBYL (*1975)

2011 – na zisku stříbrných medailí na Mistrovství Evropy kadetů v ČR se VÝRAZNĚ podíleli absolventi            Sportovního gymnázia Martin PETERKA, Jiří ŠOULA, Tomáš ŠOUKAL

2018 – při čerstvém historickém postupu na Mistrovství světa mužů byl Martin PETERKA

Všichni tito hráči byli v průběhu školní docházky juniorskými reprezentanty ČR v kategoriích do 16, 18 nebo 20 let.

Dorostenci BK PARDUBICE však získali i mnoho stříbrných a bronzových medailí, na nichž se podíleli např. dlouholetí ligoví basketbalisté Otakar MAREK (*1978), David SKALECKÝ (*1980), Tomáš NOVOTNÝ (*1983), Ondřej PETERKA (*1991). Do této kategorie patří i tragicky zesnulý Michal FROHDE (*1990), v době úmrtí basketbalista extraligového Jindřichova Hradce.

Pro nadcházející sezónu 2020/2021 byli do přípravy s A týmem mužů BK JIP Pardubice zařazeni absolventi školy Ondřej VÝCHA (*1999), Michal SVOBODA (*1999), Jakub ČEJKA ((*2000) i dva její současní žáci Lukáš HŘEBÍK (*2002) a Vladimír VONDRA (*2002).

Další absolventi školy– Lukáš BROŽEK (*1998) a Lukáš KANTŮREK (*1998) bojují v barvách Královských sokolů z Hradce Králové, týmu, který před sezónou posílil i Jiří ŠOULA (*1995). Dlouholetou oporou klubu je Ondřej PETERKA (*1991). Ostřílený harcovník Jiří JELÍNEK (*1987) podepsal po skončení angažmá ve Svitavách tříletou smlouvu s BC KOLÍN. Člen širšího kádru české reprezentace Viktor PŮLPÁN (*1996) přesídlil po skončení smlouvy v Pardubicích do Brna. Nejzajímavější změnu mezi absolventy školy udělal před touto sezónou reprezentant Martin PETERKA (*1995), jenž z mistrovského Nymburka přesídlil do bundesligového Braunschweigu. Martin ROUB (*1997) pak pokračuje ve studiu a rozvoji basketbalové kariéry na amerických univerzitách.

Podíl absolventů školy na rozvoji českého basketbalu v nehráčských funkcích

Oslnivý vstup na trenérskou dráhu má za sebou bývalý trenér extraligových Turů ze Svitav Luboš RŮŽIČKA (*1986), dnes trenér velmi ambiciózního týmu BASKET BRNO, Tomáš URBAN (*1984) je úspěšným manažerem mládežnického klubu BK PARDUBICE, kde působil jako trenér mládežnické základny i Tomáš NOVOTNÝ (*1983). Coby kondiční trenér české reprezentace se podílel na jejím skvělém úspěchu na mistrovství světa 2019 Michal MIŘEJOVSKÝ (*1981), dnes zároveň kondiční trenér opavských basketbalistů.  Jiří WELSCH (*1980) je dnes zaměstnancem basketbalové federace s odpovědností za chod celé mužské složky a jejích mládežnických reprezentací. Lukáš ROVENSKÝ (*1996), jehož v basketbalovém rozletu zastavilo vážné zranění kolenního kloubu, se stal trenérem mládežnické základny v Kolíně a nyní v Hradci Králové. Podobný osud potkal i Jana BERÁNKA (*1999), který se po angažmá u mládeže domovského BK Pardubice, dostal přes Hradec Králové až k trenérské práci ve velmi úspěšném mládežnickém klubu BŠ Tygři Praha. Petr ANDRES (*1993) se po ukončení vrcholové kariéry stal kondičním trenérem basketbalistů Hradce Králové. Jan ŠPAČEK (*1989) se vrátil k basketbalu jako talentovaný rozhodčí. Martin LEPOLD (*1983) zase stojí od prvních dnů za rozletem svitavských Turů v nejvyšší soutěži v pozici manažera klubu. Pavel NOVOTNÝ (*1981) se rozhodl rozhýbat novou baštu basketbalu ve Vysoké nad Labem. Vojtěch NALEVANKO (*1997) a František NĚMEC (*1997) se úspěšně věnují výchově mládeže v domovském BK VIVIDBOOKS Pardubice. Na trenérskou dráhu se vrhnul i Lukáš TYLCHRT (*1984), který pracuje s kadetkami BK Studánka.

Tím, že hráči na škole absolvují teorii základů sportovní přípravy a mají basketbalové dovednosti i zkušenosti, mají všichni absolventi pro trenérské působení na všech úrovních ty nejlepší předpoklady a mohou z toho těžit dlouhodobě i v civilním životě po ukončení školy.

Současný stav

V roce 2016 byli žáci školy zařazeni do klubového programu GOLDEN TALENTS s cílem zintenzívnit individuální přípravu žáků s důrazem na rozvoj herních činností jednotlivce a kondiční připravenost hráčů. Vedle trenéra Jana PROCHÁZKY působícího na škole od samého začátku tak s žáky úzce spolupracují specialisté na tyto oblasti – dlouholetý basketbalista Sparty Praha a Liberce Dušan Bohunický - šéf Vrcholového sportovního centra mládeže při BK PARDUBICE a jeho kolega – rovněž bývalý hráč Liberce a Pardubic Josef PŘÍHONSKÝ.  V roce 2019 se Josef PŘÍHONSKÝ stal zaměstnancem Sportovního gymnázia a jeho podíl na výchově hráčů a jejich rozvoji se neustále zvyšuje. Přináší do tréninkového procesu nové moderní basketbalové trendy a celý náročný proces ještě zintenzivňuje. Trenéři rádi přivítají v průběhu sezóny další zájemce o studium na dopoledních či odpoledních trénincích, aby si vyzkoušeli, jak tréninky probíhají a ověřili, že neprohloupí, když se rozhodnou basketbal na naší škole studovat.

Tréninkové prostory

Tréninky probíhají v hale BK Pardubice v ulici V Ráji na Dukle s přilehlou posilovnou a regeneračními procedurami (vířivka, šlapačky, sauna). Pro ještě vyšší komfort využívají žáci SG i moderní posilovnu v prostorách školy. Pravidelnou součástí tréninkového procesu je i regenerační plavání v plaveckém areálu.

Spolupracujeme s basketbalovými kluby

BK Pardubice a BK JIP Pardubice, a.s.