DAN MÍŘÍ DO PAŘÍŽE

21.6.2024 Sportovní novinky

Od pondělí hostí srbská metropole Bělehrad Mistrovství Evropy, které je pro zúčastněné plavce poslední možností jak splnit limity pro Olympijské kry v Paříži. Na startu je i česká výprava, ve které nechybí ani Dan Gracík.

Dan po úspěšném vystoupení v Londýně, kde zaostal za limitem na OH jen o 0,02, odletěl na ME s jediným cílem, ty dvě proklaté setiny smazat. V pondělí se postavil na start na poloviční trati, na sprinterskou 50 M a časem 23,45 postoupil jako pátý do semifinále.

„Myslím si, že to nebylo vůbec špatný. Vlastně teď jsem plaval poprvé bez toho, aniž bych se nadechnul. Ke konci jsem to cítil, dohmat taky nebyl bůhví jaký. Každopádně si myslím, že první polovina startu nebyla vůbec špatná. Ale zatím nemůžu říct, že jsem spokojený, nebo ne, protože postoupil jsem do semifinále a pokusím se postoupit do finále, které je samozřejmě priorita, dal jasně najevo svůj cíl Dan.

Ve finále si polepšil na 23,31 a do finále šel ze šestého místa.

„Nějak se mi dnes nechtělo, takže jsem se musel trochu překonávat. Dohmátl jsem, když to řeknu s prominutí, tak trošku držkou. Takže to taky asi nebylo úplně kvalitní, krotil svoji euforii.

V úterním odpoledním finále mu konečně vyšel dohmat a bylo z toho 3. místo, čas 23,26 jen 0,03 od vlastního českého rekordu, po 27 letech mužská medaile z evropského šampionátu.

"Já jsem sem samozřejmě chtěl jet pro medaili, což se mi podařilo. Škoda, že druhá věc, co jsem chtěl, bylo ještě zlepšit svůj čas, svůj osobák, což se mi úplně nepodařilo. Byl jsem tři setiny od něj a časově to nebylo špatný. Výkon jako takový taky nebyl špatný. Ke konci mi lehce došlo, takže to určitě byl zajímavý závod,“ zhodnotil svůj bronzový závod

Ve středu dopoledne ho už čekala rozplavba na 100 M, kde s lehkostí sobě vlastní zaplaval čas 52,23 a z 10. místa postoupil do semifinále. Odpolední semifinále už musel jet na doraz. Po výrazně rychle 50tce (mezičas 23,80) mu, tradičně v cíli nevyšel dohmat, přesto se časomíra zastavila na čase 51,68!!! Český rekord, ale bohužel 0,01 s od limitu na OH. No není to k pláči? Alespoň bude mít ještě jednu možnost - ve středečním finále. A tam si to konečně všechno sedlo. Přestože technické problémy televizního přenosu nás ochudily o přímý přenos Nova Sport1, Dan zmobilizoval všechno a čas v cíli byl až neuvěřitelný - 51,40!!! Limit na OH, český rekord a Danovi a všem spadl kámen ze srdce, že se to konečně podařilo. Dan limit má a letí vstříc olympijskému bazénu do Paříže!

„Zkuste si představit. Zaplaval 51.69, dvě setina od limitu. Pak zaplavat 51.68 setinu od limitu. Tak asi ten nátlak a stres na toho plavce musí bejt. To bylo přesně to, co jsem dneska potřeboval, to, co mě v těch závodech chybělo, takže myslím si, a že to říkám pořád, řeknu to i teď. Hlava vždycky určuje,“ řekl důrazně po doplavání Daniel Gracík a nezapomněl ani na své okolí. „Moc děkuju vám všem, co sledujete plavání. Na dálku musím poděkovat týmu, který je tady s námi, byli neuvěřitelně slyšet. Takže opravdu jsem za tyto věci vděčnej,“ uzavřel svou upřímnou zpověď čerstvý olympionik.