Basketbal chlapci

Den otevřených dveří na Sportovním gymnáziu Pardubice 24.10. a 21.11.2019 od 15:00

Sekce chlapeckého basketbalu byla na Sportovním gymnáziu ustavena v roce 1990 a dosahuje trvale vynikajících výsledků  jak z pohledu výsledků dorosteneckých týmů spolupracujícího klubu BK PARDUBICE v soutěžích ČBF i z pohledu výchovy hráčů pro českou reprezentaci a extraligové týmy dospělých.

Nejzářivější úspěchy dorosteneckých týmů BK PARDUBICE tvořených z velké části žáky SPORTOVNÍHO GYMNÁZIA v průběhu jeho existence:

Mistrovské tituly kadetů

1991 – Marián PŘIBYL, Jiří FORMÁNEK

2001 – Lukáš KOTAS, Lukáš TYLCHRT

2003 – Jiří JELÍNEK

2004 – Jiří JELÍNEK

2005 – Jan ŠPAČEK, Luboš MORAVEC, Pavel HARČÁR

2006 – Jan ŠPAČEK, Luboš MORAVEC, Pavel HARČÁR, Tomáš VOŠLAJER,

2009 – Petr ANDRES

2010 – Petr HEŘMAN, Martin PETERKA, Jiří ŠOULA

2011 – Martin PETERKA, Jiří ŠOULA, Viktor PŮLPÁN, Tomáš ŠOUKAL

2012 – Martin PETERKA, Jiří ŠOULA, Viktor PŮLPÁN, Tomáš ŠOUKAL, Lukáš ROVENSKÝ

2013 – Viktor PŮLPÁN, Martin ROUB, Josef POTOČEK, Tomáš ŠOUKAL, Lukáš ROVENSKÝ

2014 – Martin ROUB

Mistrovské tituly juniorů

v těchto letech vybojovali naši hráči double – vítězství v obou nejprestižnějších mládežnických kategoriích

2003 – Lukáš TYLCHRT, Lukáš KOTAS, Jiří JELÍNEK

2006 –  Jiří JELÍNEK, Jan ŠPAČEK, Luboš MORAVEC, Pavel HARČÁR, Tomáš VOŠLAJER,

2014 –  Martin PETERKA, Jiří ŠOULA, Viktor PŮLPÁN, Josef POTOČEK

Další význačné úspěchy basketbalové sekce

1999 – ČR reprezentovali na Mistrovství Evropy ve Francii 3 absolventi  Sportovního gymnázia –

Petr WELSCH (*1976), Jiří WELSCH (*1980), Marián PŘIBYL (*1975)

2011 – na zisku stříbrných medailí na Mistrovství Evropy kadetů v ČR se VÝRAZNĚ podíleli absolventi             Sportovního  gymnázia Martin PETERKA, Jiří ŠOULA, Tomáš ŠOUKAL

2018 – při čerstvém historickém postupu na Mistrovství světa mužů byl Martin PETERKA

Všichni tito hráči byli v průběhu školní docházky juniorskými reprezentanty ČR v kategoriích do 16, 18 nebo 20 let.

Dorostenci  BK PARDUBICE však získali i mnoho  stříbrných a bronzových medailí, na nichž se podíleli např. dlouholetí  ligoví basketbalisté Otakar MAREK (*1978), David SKALECKÝ (*1980), Tomáš NOVOTNÝ (*1983),  Ondřej PETERKA (*1991). Do této kategorie patří i tragicky zesnulý Michal FROHDE (*1990), v době úmrtí basketbalista extraligového Jindřichova Hradce.

Oslnivý vstup na trenérskou dráhu má za sebou současný trenér extraligových Turů ze Svitav Luboš RŮŽIČKA (*1986), Tomáš URBAN (*1984) je manažerem mládežnického klubu BK PARDUBICE, kde je trenérem mládežnické základny i Tomáš NOVOTNÝ (*1983).  Z toho vyplývá, že se absolventi školy  uplatňují i v jiných nehráčských  pozicích basketbalového života.

Současný stav

V roce 2016 byli žáci školy zařazeni do klubového programu GOLDEN TALENTS s cílem zintenzívnit individuální přípravu žáků s důrazem na rozvoj herních činností jednotlivce a kondiční připravenost hráčů. Vedle trenéra Jana PROCHÁZKY působícího na škole od samého začátku tak s žáky úzce spolupracují  specialisté na tyto oblasti – dlouholetý basketbalista Sparty Praha a Liberce Dušan Bohunický  – šéf Vrcholového sportovního centra mládeže při BK PARDUBICE a jeho kolega – rovněž bývalý hráč Liberce a Pardubic  Josef PŘÍHONSKÝ.

Za největší  školní  talenty  ze současných žáků jsou považováni Jakub ČEJKA (*2000), člen juniorské reprezentace do 18 let zařazený do přípravy s A týmem mužů BK Pardubice a Lukáš HŘEBÍK (*2002), člen reprezentačního týmu kadetů, jemuž letos o vlas unikl návrat do divize A Mistrovství Evropy. Velmi nadějně vypadá i nový I. ročník, který by mohl vrátit do Pardubic nedávné zlaté mládežnické období.

Tréninkové prostory

Tréninky probíhají v hale BK Pardubice v ulici V Ráji na Dukle s přilehlou posilovnou a regeneračními procedurami (vířivka, šlapačky, sauna).  Pro ještě vyšší komfort využívají žáci SG i moderní posilovnu v prostorách školy.

Spolupracujeme s  basketbalovými kluby

BK Pardubice a BK JIP Pardubice, a.s.

Absolventi v Mattoni NBL a zahraničních ligách